10 Mar, 2010

Posted by in GlamourSmile® | 49 comentarii

Coroane dentare de portelan pe ZIRCONIU

Coroane dentare de portelan pe ZIRCONIU

Natural beauty
Coroanele de portelan pe ZIRCONIU realizate prin frezare computerizata- procedeu CAD-CAM arata fantastic si reprezinta solutia optima pentru restaurarea dintilor frontali. Plasata langa un dinte natural, este aproape imposibil de facut diferenta care este coroana pe zirconiu si care este dintele natural. Veti fi pur si simplu uimiti de rezultate.

Una dintre provocarile stomatologiei moderne este restaurarea dintilor cu materiale biocompatibile care sa fie suficient de reziztente pentru a rezista fortelor masticatorii. Avem acum la dispozitie un material estetic, puternic, pur, biocompatibil (absolut bio-inert) si care se preteaza atat pentru coroane unidentare, cat si pentru punti de dimensiuni mari: ZIRCONIU.

Coroanele de portelan pe zirconiu sunt piese protetice extreme de precise, obtinute prin frezare computerizata astfel incat adaptarea lor gigivala este superioara altor tehnolgii.
Coroanele dentare de portelan pe zirconiu sunt extreme de folositoare in cazul restaurarii unor dinti de dimensiuni mici, cum ar fi incisivii inferiori. In cazul restaurarii pe metal, portelanul trebuie aplicat in strat mai gros pentru a masca opacul care se aplica peste metal, astfel incat acestia pot parea mariti in volum si butucanosi.

SMILE CASE
Pacienta din pozele urmatoare s-a prezentat la mine cu o lucrare recenta, realizata in urma cu doar 6 luni de zile, de care era era extrem de nemultumita. Cei 4 incisivi superiori fusesera restaurati prin coroane de portelan pe metal solidarizate. Datorita faptului ca nu putea folosi ata dentara gingiile erau deja inflamate . Coroanele pe metal, desi erau frumoase si realizate cu atentie, prezentau neajunsurile coroanelor pe metal: erau opace si dintii pareau falsi.
Am realizat in schimb coroane dentareat portelan pe zirconiu separate si am obtinut un zambet superb natural. Pacienta poate folosi acum ata dentara si gingiile au redevenit roz si sanatoase in mai putin de o saptamana.

Share
 1. DR ALI DIA says:

  buna st DR ali dia dun liban apreciez ce ai scris despre zircon dar din alta parte este mult mai scump

 2. DR ALI DIA says:

  buna din nou ma poti ajuta cu ceva de implantare?

 3. ionela dumitru says:

  Dr. ali dia,
  Desi diferenta de pret intre o coroana de portelan pe metal si una de portelan pe zirconiu este semificativa(800 ron fata de 1900 ron), majoritatea pacientilor aleg varianta pe zirconiu dupa ce inteleg numeroasele avantaje si vad arhiva mea de fotografii inainte si dupa tratament.
  Chiar si cei care nu isi permit o restaurare completa a cavitatii bucale cu coroane pe zirconiu aleg un tratament mixt, coroane de portelan pe metal in zonele laterale si de portelan pe zirconiu in zona frontala.
  In ceea ce priveste restaurarea protetica cu coroane de portelan pe zirconiu pe implanturi voi aborda si acest subiect in unul din articolele viitoare.

 4. ioana says:

  Acum astept sa vad daca chiar arata asa cei cu zirconiu, defapt maine, sper sa fie dupa asteptarile mele, la cati bani am dat…ca sunt chiar in fata si nu vreaus a para falsi.. prea tare

 5. irina says:

  Care ar fi durata de vindecare a gingiei pana in momentul punerii unui implant? Dar pt o coroana pe zirconiu?

 6. ionela dumitru says:

  In momentul extractiei unui dinte, poate fi plasat un implant in aceeasi sedinta daca alveola este curata. Daca a existat o infectie in os la nivelul respectivului dinte, se asteapta aproximativ o luna pana cand se poate pune un implant.

  O corona de zirconiu este gata in 2 saptamani din momentul luarii amprentei.

 7. Stimata doamna doctor,

  Am probleme cu dintii de cand eram copil, m-am nascut cu o dificienta de calciu… Nu am avut dintii albi niciodata cu tot efortul zilnic de a-i peria si intretine… Am doua coronite, de care nu sunt multumita, ce pot fi date jos fara probleme. As dori sa stiu cum priviti dvs profesional o lucrare de 100% inlocuire/implant sau daca e mai bine sa-i imbrac; cat ar putea lua ca timp intreaga lucrare si approx. cat ar putea costa?
  Va multumesc foarte mult.

 8. uzun bogdana says:

  Buna as dori sa stiu la ce pret este o coronita de zirconiu pt dintii din fata as avea nevoie de 4
  va multumesc

 9. ionela dumitru says:

  Ica,

  Daca cele doua coroane de acoperire care va nemultumesc sunt pe dinti fara probleme de sanatate majore nu este cazul sa va ganditi deja la implanturi dentare. Trebuie doar sa inlocuiti coroanele cu unele de portelan pe zirconiu. Acestea sunt gata in aproape 2 sapatmani din momentul luarii amprentei Costul unei coroane de portelan pe zirconiu este de 1800 de ron.

  Durata tratamentului si pretul pot creste daca pe dintii pe care veti inlocui coroanele sunt necesare si tratamente/retratamente de canal sau reconstructii corono-radiculare.

 10. ionela dumitru says:

  Uzun Bogdana,

  Pretul unei coroane de portelan pe zirconiu este de 1800 de ron si este in mare parte justificat de tehnologia avansata de fabricatie a acestui tip de coroane. Daca vreti sa aflati mai multe informatii puteti citi articolul “Cum se obtine o coroana de portelan pe zirconiu” din 24 iunie 2010(GlamourSmile).

  Estetica acestor coroane este fantastica si mai mult de 90% dintre pacientii pe care i-am tratat in ultimii ani au ales acest tip de tratament pentru reconstructia dintilor frontali.

 11. antohe irina says:

  Stimata doamna,

  Am deja toti dintii de pe maxilarul superior imbracati in coroane ceramice.Credeti ca daca as schimba cei 4 dinti frontali in zirconiu, s-ar crea diferenta vizibila in aspect?

  Multumesc.

 12. ionela dumitru says:

  Doamna Antohe,

  Coroanele de portelan pe zirconiu vor fi facute la culoarea lucrarilor pe care le aveti deja pe dintii alaturati, deci ar trebui sa se obtina un zambet omogen.

  Desigur vor arata mult mai natural, vor fi translucide si estetica va fi MULT imbunatatita.

  Daca ulterior va va deranja totusi diferenta de transluciditate si de adaptare gingivala dintre coroanele noi pe zirconiu de pe incisivi si coroanele vechi de pe ceilalti dinti
  puteti sa schimbati in timp inca 2 sau 4 coroane (la inceput coroanele de pe canini si ulterior si cele de pe dintii urmatori- premolarii 1)

 13. Elena says:

  Buna ziua,
  Si eu am o lucrare de ceramica integrala la dintii frontali si tot se cunoaste. Lucrarea arata f. bine nu am ce zice, dar daca se cunoaste e chiar trist mai ales pt un tanar.Dintii sunt prea mari si prea evidenti. Sunt si eu in cautarea unui dr. stomatolog care sa-mi faca o lucrare de finete in care dintii mei noi pusi sa nu fie perfecti si mai ales nici sa nu se cunoasca. Orice lucrare pusa are tendinta de a crea o dantura perfecta si atunci se cunoaste ca sunt falsi. Am fost deja la un cabinet si mi-a spus ca ceea ce doresc eu este sa mi se schimbe un BMW cu un mercedes.Imi puteti recomanda un astfel de doctor care sa imi faca o lucrare de zirconiu care pare naturala?
  Multumesc

 14. mirela despina says:

  buna ziua!
  foarte interesante intrebarile si extrem de importante raspunsurile de mai sus. As fi vrut sa stiu ce se poate face pentru albirea dintilor de portelan? Am lucrare aproape integrala superioara si inferioara, este de aproximativ 6 ani, si parca nu mai este la fel de alba ca la inceput.Se aplica aceleasi procedee de albire ca si pentru dintii naturali sau exista altceva?
  In asteptarea unui raspuns, va multumesc !

 15. buna ziua..imi poate spune cineva va rog frumos…cat ma costa o coroana dentara acrilat pentru 3 dinti ..va rog…va multumesc

 16. Andreea says:

  Buna ziua
  De astazi sunt mandra posesoare a 2 incisivi din ceramica pe suport de zircoinu
  Va recomand cu drag acest tip de coronita, nu ma asteptam sa arate atat de bine, imita perfect dintele normal, inclusiv transparenta, toti cei care m-au privit nu au putut spune care dinte este al meu si care este imbracat, mai ales fiind vorba de incisivi.
  Pe mine m-au costat 300 de euro dintele, si va spun cu sinceritate ca merita banii.
  Mama mea are lucrare metalo ceramica care se vede de la o posta, ca nu sunt diintii ei , insa la mine nici macar un dentist nu ar putea spune la o prima vedere

 17. Cezar says:

  Buna ziua!

  Am o intrebare. Am vazut undeva scris “Coroana total fizionomic portelan (oxid de zirconiu) 850ron/element”.
  ELEMENT INSEAMNA UN DINTE?

 18. Draga Cezar, un element inseamna un dinte.

 19. Buna seara says:

  Intotdeauna mi-am dorit sa am dintii frumosi tocmai pentru ca niciodata nu i-am avut.Am si eu coronite 3 in fata dupa care am dintele meu natural (unul frontal care s-a innegrit si arata foarte rau) si inca o coronita lateral.Mi-as dori foarte mult sa imi inlocuiesc si eu dintii din fata cu dinti de ceramica pe zirconiu 5 in total, problema este ca mi se pare o suma exagerata 1800 pe un singur dinte, mi se pare exagerata si suma de 400 de ron pe un dinte de ceramica pe metal.Imi vine sa plang cand vad aceste preturi exorbitante, pentru ca stiu ca niciodata nu o sa-mi permit sa imi pun astfel de dinti.Nu stiu in Romania cati au ocazia asta avand in vedere ca salariul minim pe economie reprezinta aproximativ un dinte. Nu cred ca pretul unor astfel de dinti este justificat nici macar de aur daca ar fi nu cred ca ar costa atata. Asta e parerea mea si mai cred ca mersul la dentist a devenit un serviciu de lux pe care poate 80% daca nu mai mult din populatia acestei tari nu si-l permit.

 20. violeta says:

  BUNA ZIUA! AM O INTREBARE .
  AM MERS LA STOMATOLOG UNDE MI S-A RECOMANDAT PENTRU PARTEA DE SUS O COROANA DIN ZIRCONIU CU PORTELAN DEOARECE NU AVEAM MULTE LEGATURI. TOATA ACEASTA OPERATIUNE A DURAT CAM 45 DE ZILE SI M-A COSTAT 25000 RON. (SUS O CORONITA DINTR-O BUCATA IAR JOS DOUA LUCRARI A CATE 4 MASELE PENTRU AMBELE PARTI)
  CORONITA MI S-A SPUS CA ARE GARANTIE 10 ANI DAR DUPA PRIMA SAPTAMANA MI S-A SPART IN PARTEA DREAPTA SUS CHIAR IN CAPAT.
  M-AM INTORS LA STOMATOLOG CARE MI-A SPUS CA ESTE DIN CAUZA EXTENSIEI SI MI-A TAIAT DIN CORONITA SI MI-A FACUT INCA O LUCRARICA DE TREI ACELA DIN CAPAT LASANDU-L LIPSA SA NU MAI AM NICI O EXTENSIE. ACUM AM O MARE PROBLEMA IN PARTEA STANGA UNDE NU SE MAI PUNE PROBLEMA DE EXTENSIE.DE TREI ZILE M-AM UMFLAT SI MA DOARE INGROZITOR SUB LUCRARE. MEDICUL MI-A RECOMANDAT AUGUMENTIN DE 1000 LA 8 ORE DAR EU AM VAZUT CA NU IMI CEDEAZA INFECTIA SI AM INCEPUT SA IAU AUGUMENTINUL ASOCIAT CU METROLIZADON. ACUM DUREREA MI-A CEDAT SI AM INCEPUT SA MA DESUMFLU USOR DAR NU INTELEG DE LA CE AM PATIT ASA DEOARECE MI S-A SUGERAT ZIRCONIU SPUNINDU-MI CA NU AM SA MAI AM NICI O PROBLEMA? OARE DE LA CE SA PATESC ASA?

 21. olivia says:

  Buna ziua, am multe intrebari ca sa fiu sincera…
  1. puteti sa mi spuneti diferenta intre coroane de ceramica pe suport de zirconiu si coroane de portelan pe suport de zirconiu?
  2. efectuati fatete ceramice sau fatete de portelan?
  3. doresc sa mi fac 20 de dinti, 10 sus si 10 jos! motivul este mai ales estetic! Voi necesita cel putin 4 coroane (existente deja) si restul dintilor care.. nu sunt extraordinari, insa au nerv, plombe, as vrea sa folosesc fatete!
  4. Ati putea sa mi spuneti pretul unei FATETE?
  5. Oferiti discounturi pentru lucrari mari, de peste 20 de dinti?
  Multumesc anticipat

 22. cerasela says:

  buna ziua,
  Am de luat o grea decizie si anume trebuie sa aleg daca imi pun aparat dentar sau daca imi fac o lucrare dentara. Trebuie sa mentionez ca am purtat aparat dentar mobil 3 ani, si nu a avut un efect asa mare. dintii frontali sunt strambi. Vreau sa am dintiii drepti dar, nu mai vreau sa port aparat dentar si sa ma mai chinui inca 3 ani si dupa aceea sa ma tezesc ca raman fara dinti.In acest sens am luat in calcul sa imi fac o lucrare dentara,insa dupa toate povestile citite pe internet legat de lucrari dentare , m-am ingrozit, si nu vrea sa trec prin ce au trecut si altii( sa raman fara bani si fara dinti). M-am gandit la o lucrare din zirconiu pe ceramica sau portelan, insa nu stiu cum se simt cei care au lacrari de genul acesta, daca mananca normal, daca este afectata respiratia, daca se pateaza de la anumite alimente, daca periajul dintilor va fi acelasi ca si inainte, daca vorbirea nu este afectata si multe astfel de intrebari.

 23. diana says:

  buna am si eu de pus 5 dinti si de facut doua carii stiti cam cat costa o coronita pe zirconiu si cat costa o plomba ?
  va multumesc.

 24. elena says:

  buna ziua,
  de cateva zile mi-am pus o lucrare de 6 dinti,cei de sus,frontali.estetic arata bine,dar am o pronuntie sasaita,vorbesc precum carmen hara…nu pot sa pronunt literele f,s,t,j,v…trebuie sa repet ce spun ca sa ma inteleaga interlocutorul…ce e de facut?

 25. mika says:

  buna ziua,

  am o coronita la un dinte din fata pe suport metalic(dintele a fost rupt de la jumatate si ulterior s-a facut lucrarea). as dori sa stiu daca fostul surub se poate schimba cu unul nou din zirconiu(as dori si o coronita noua ceramica) de asemenea va rog sa imi comunicati si pretul pentru aceasta lucrare.

  multumesc,

 26. stefan says:

  Buna ziua, o intrebare am si eu o lucrare dentara conpleta cat m-ar costa ? o zi buna.

 27. Buna ziua, nu locuiesc in tara si ma intereseaza, o programare ca sa-mi schimb 10 dinti si masele.
  Nu am implanturi si nu am probleme cu ei dar au devenit inestetici.
  Lucrarea a fost facuta in Germania in urma cu 19 ani.
  Vreau o lucrarea buna de fapt foarte buna .
  Trebuie sa vin la Bucuresti?
  DIN CE-MI IMBRACATI DIN NOU DINTI ?
  Vreau ceva foarte calitattiv.
  Va multumesc frumos.

 28. alex says:

  coroanele din portelan pe suport de zirconiu sunt foRTE estetice dar nu la fel de rezistente precum cele de portelen pe suport metalic..exist riscul sa avem surprize neplacute in timp relativ scurt si anume;fisurari,fracturi,etc.

 29. Buna ziua, va rog lasati-ne un mesaj la office@dentestet.com, iar echipa noastra va lua legatura cu Dvs. pentru detalii. Multumim

 30. Buna ziua, pentru a va putea raspunde la intrebare trebuie sa stim despre ce fel de lucrare este vorba. Va rog lasati-ne un mesaj la office@dentestet.com, iar echipa noastra va va contacta pentru detalii. Multumim

 31. Alexandra says:

  Buna ziua, dacă mi s.a crapat coronita de ceramica si doresc schimbarea ei integrala, ci nu repararea, in ce consta procedura de indepartare …slefuirea coronitei vechi pana ajunge la dinte,sau exista un procedeu special? Exista cumva un regim de urgență la tehnicianul dentar?am înțeles ca poți achita o taxa de urgență pentru a beneficia de acest serviciu!! Dacă este adevărat, acest ” regim de urgență” câte zile, aproximativ, înseamnă !?
  Va multumesc anticipat!

 32. Zefir Brezeanu says:

  Buna ziua,

  Sunt nedecis in privinta unei punti dentare frontale(upper front teeth) este mai buna o punte de POTELAN pe METAL sau cea de PORTELAN pe ZIRCONIUM?!?!? Nu am citit decat un articol despre dezavantajul acestui “zirconium”- acela ca pot apare fisuri…etc. Este sau nu mai rezistenta puntea de portelan pe zirconium sau nu?!?
  Al doilea aspect pe care nu-l vad comentat este – conducerea VIBRATIILOR care afecteaza nervii dintilor vitali imbracati in acest material.
  La acest pret (destul de mare pt salariile romanilor) nu aud nici vorba de garantie pe lucrare?!?!
  Mi s-a intamplat sa ma duc sa-mi repare lucrarea ca se fisurase, dar tot m-a costat ceva. DE CE?
  Multumesc anticipat pt ajutor

  Zefir Brezeanu

 33. Buna ziua,

  Ne cerem scuze pentru raspunsul intarziat. Raspunsul poate varia in functie de specificitatea cazului dumneavoastra.
  In general, in cazul fisurilor, daca coronita este metalo-ceramica sau zirconiu, medicul o scoate si o inlocuieste.

  Pentru a primi informatii specifice pentru problema dumneavoastra, va rugam sa ne trimiteti un e-mail la office@dentestet.ro cu mai multe detalii si va vor raspunde in cel mai scurt timp.

  Multumim

 34. Buna ziua,

  Avantajele zirconiului si a ceramicii integrale sunt vizibil mai mari decat in cazul celor metalice

  – prezinta o transluciditate similara cu cea a dintilor naturali
  – mult mai fizionomica, fiziologica – integrarea se face mai facil
  – are stabilitate mai mare decat cea metalica
  – cimentarea se face mult mai bine

  Cele din metal pot produce gust metalic, iar marginea gri se poate vedea la linia gingiei.

  In cadrul clinicii noastre, pacientii beneficiaza de garantie pentru acest tip de lucrare. Aflati informatii aici
  Daca aveti nevoie de informatii suplimentare, ne puteti contacta la office@dentestet.ro

  Multumim

 35. Eucalipt says:

  Bună ziua. Pot doar să garantez, coronita de zirconiu e superba și este net superioara celei de metal.Din păcate și prețul pe măsură. Pe mine m-au costat de la 400 euro la 500 pentru o măsea.Diferenta apare in funcție de medic.Unul bun cere ceva în plus dar cred că merită deoarece am primit garanție 10 ani în condiția în care facem o vizita la 6 luni .
  Cred totuși că nimeni nu ar trebui să atingă un dinte sănătos doar de dragul esteticii.

 36. alina says:

  bna ziua mi-am pus 9 dinti din zirconiu (individuali)cu ceramica si am impresia ca s-au ingalbenit putin. este normal? cum ii pot curata

 37. Coroanele e portelan se pateaza mult mai greu decat dintii naturali, deci este posibil doar sa fie doar o impresie. Totusi, ii puteti curata printr-o sedinta de igienizare profesionala in cabinetul dentar cu air-flow.
  Daca sunteti fumatoare sau consumati multa cafea si alimente colorante, puteti sa evitati colorarea dintilor prin sedinte lunare de air-flow.

 38. popescu says:

  Buna ziua,

  Recent, mi s-au pus 2 coroane metalo ceramice. In timpul testarii/slefuirii lor, am apasat mai tare si s-au crapat putin.
  Este posibila extinderea crapaturii?
  In cazul in care doresc sa le inlocuiasca este necesara si scoaterea pivotului?

 39. Kalmar Ludovic says:

  Buna,as dori sa stiu cat costa sa imi pun toata partea de sus din material zirconiu,deoarece eu mi-am pus acum vrio 5 ani dinti din portelan dar au coborat dintii jos unpicut si imi arata foarte urat si nici nu imi place forma lor.Eu am fost la un control si mi sa spus ca trebuie luati jos si pus altii.

 40. Buna ziua,

  Depinde foarte mult de statusul dumneavoastra dentar. Va recomandam sa veniti la o consultatie unde sa discutati exact cu medicul istoricul medical si cerintele pe care le aveti.
  In ceea ce priveste costurile, le puteti studia pe site-ul nostru: http://www.dentestet.ro/tarife-preturi/

  Daca va mai putem fi de folos, va stam la dispozitie!

 41. monica says:

  Buna ziua cat ar costa toata partea de sus a dintilor,din portelan pe suport de zirconiu,am cate o masea de o parte si de alta in spate si 4 dinti in fata….Multumesc

Lasa un comentariu